Na čo máme nárok? .... Kompenzačné príspevky
Cieľom poskytovania kompenzácie „je podpora sociálneho začlenenia fyzickej osoby s ŤZP do spoločnosti za jej aktívnej účasti pri zachovaní jej ľudskej dôstojnosti a v ustanovených oblastiach“. (zdroj:https://www.employment.gov.sk/sk) Dôležitým prvým krokom je však vybavenie si preukazu osoby s ťažkým zdravotným postihnutím. Na tento preukaz má právo osoba, ktorej bolo vydané rozhodnutie o peňažnom príspevku na kompenzáciu alebo rozhodnutie o preukaze.
Ako si vybaviť preukaz ZŤP?
Zdravotne postihnutá osoba musí podať žiadosť na oddelenie posudkových činností UPSVaR podľa miesta trvalého bydliska. Žiadosť sa podáva spolu s lekárskym posudkom (resp. posudkami od viacerých lekárov, v ktorých starostlivosti kvôli svojej diagnóze ste). Ak človek so zdravotným postihnutím potrebuje aktívnu pomoc inej osoby t.j, doprovodu, bude mu pridelený preukaz fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím so sprievodcom.
Na čo všetko, má držiteľ preukazu ZŤP nárok?
· Príspevok na kúpu, výcvik používania a úpravu pomôcky – napr. druhého mechanického vozíka, druhého elektrického vozíka, druhého načúvacieho aparátu (príspevok na kúpu prvej pomôcky sa získava zo zdravotnej poisťovne).
· Príspevok na opravu pomôcky - výška príspevku sa určuje percentuálnou sadzbou v závislosti od ceny opravy pomôcky a príjmu osoby so ZŤP.
· Príspevok na kompenzáciu zvýšených výdavkov na diétne stravovanie – príspevok sa vypláca mesačne podľa skupín a kategórií.
· Príspevok na kúpu zdvíhacieho zariadenia
· Príspevok na kúpu osobného motorového vozidla – výška príspevku sa určuje percentuálnou sadzbou v závislosti od ceny auta a príjmu osoby so ZŤP
· Príspevok na úpravu osobného motorového vozidla – príspevok je možné poskytnúť aj viackrát na rôzne úpravy. Výška sa určí percentuálnou sadzbou v závislosti od ceny úpravy vozidla a príjmu osoby so ZŤP.
· Príspevok na úpravu bytu, rodinného domu alebo garáže
· Príspevok na prepravu
· Príspevok na osobnú asistenciu – účelom osobnej asistencie je aktivizácia, podpora sociálneho začlenenia osoby s ŤZP, podpora jej nezávislosti a možnosti rozhodovať sa a ovplyvňovať plnenie rodinných rolí, vykonávanie pracovných, vzdelávacích a voľnočasových aktivít
· Príspevok na opatrovanie – na zabezpečenie každodennej pomoci ZŤP osobe pri úkonoch sebaobsluhy, starostlivosti o domácnosť, realizovaní sociálnych aktivít s cieľom zotrvať v prirodzenom domácom prostredí. Peňažný príspevok sa poskytuje za stanovených podmienok osobe, ktorá osobne opatruje osobu odkázanú na opatrovanie.
· Parkovací preukaz
· Limity príspevkov na lieky – limit je 25 eur za štvrťrok. Vypláca ho zdravotná poisťovňa priamo na účet alebo poštovou poukážkou na adresu poistenca.
· Lacnejšie či bezplatné cestovanie – napr. diaľničnú známku (e-známku) zadarmo získava držiteľ parkovacieho preukazu ZŤP zaslaním požadovaných dokumentov na adresu Národnej diaľničnej spoločnosti
· Oslobodenie od daní a rôznych poplatkov – napr. od dane za psa
Potrebujete poradiť?
V prípade akýchkoľvek otázok, neváhajte kontaktovať naše (vaše) OZ OPTIMA STATUS
Zdroje:
pre Optima Status spracovala Mgr. Alžbeta Botorčeová